Новини

397днів повномаштабного вторгнення росіі в Україну. 397 днів ми боремо...
Сьогодні, 24.03.23, в Українській академії друкарства проходив четверт...
Вручення атестату професора Ірині Колосовській...
Читати всі новини

За рівнем освіти Канада не поступається ні Сполученим Штатам, ні Великій Британії, ні будь-якій іншій європейській країні. При цьому в порівнянні з Великою Британією і США рівень цін за навчання в Канаді нижче.

Незважаючи на свою молодість, Канада веде традицію вищої освіти із XVII століття. Найстаріший франкомовний університет Université Laval був відкритий у 1663 році, а перший англомовний –University of New Brunswick – у 1785-му.

Те, що Канада – більш молода країна, на думку багатьох фахівців, має позитивний вплив на сферу освіти, оскільки ВНЗ більш відкриті до нововведень та інновацій. Тут дуже хороші дружні відносини між викладачами та студентами, що також сприяє ефективності навчання.

Канада – країна емігрантів, і люди, які в цій країні навчаються, відчувають себе як удома. Тут усі рівні, немає жодної дискримінації і зверхнього ставлення, що забезпечує дуже хорошу моральну обстановку для навчання.

Крім того, Канада вже не перший рік визнається однією з найбільш безпечних і привабливих для проживання країн у світі. У минулому році з десяти міст світу, визнаних найбільш сприятливими для проживання, чотири міста виявились канадськими: Торонто, Ванкувер, Монреаль і Калгарі.

Вища освіта в Канаді пропонується університетами та коледжами. Основна відмінність коледжів від університетів у тому, що в коледжах немає програм магістратури.

Навчальні заклади в Канаді переважно державні. Якщо порівнювати зі Сполученими Штатами, то там значну частину навчальних закладів складають приватні коледжі та університети. У Канаді інша ситуація, і серед сотні університетів приватних буде менше трьох десятків.

Особливість канадської системи освіти – наявність великої кількості програм, орієнтованих на отримання практичних професійних навичок. Це програми від одного до трьох років, які дають конкретну спеціальність і документ про освіту. Відмінна риса цих програм у тому, що вони фактично орієнтовані на існуючий попит ринку праці та дають практичні навички й досвід завдяки стажуванню, яке включається у програму навчання.

2-3-річні програми дають можливість отримати за більш короткий період освіту, з якою вже можна працювати. Це унікальна пропозиція Канади – вища освіта, але не бакалавріат: 2-річна програма називається «Diploma», 3-річна «Advanced diploma», 4-річна (бакалавр) – «Degree».

Одні з найпопулярніших напрямів навчання в Канаді – бізнес та економіка, IТ-спеціальності (Blackberry та Imax – винаходи канадські), анімація, 3D-графіка, інженерні, природничі науки. Дуже затребувані спеціальності, пов’язані з видобутком і переробкою нафти, а також з охороною навколишнього середовища. «Канада також традиційно сильна в туризмі й у готельній сфері, тому що має велику кількість туристичних центрів, куди приїжджають багато туристів: і Ніагарський водоспад, і Торонто, й Монреаль, і Ванкувер.

Навчання в коледжах коштує від 10 до 18 тисяч канадських доларів на рік, в університетах – від 12 тисяч і вище – у середньому до 25, а то й до 30-ти тисяч на рік.

Канадці платять за освіту набагато менше, ніж іноземні студенти. Але така політика держави. Для іноземних студентів безкоштовного навчання практично не існує.

Проживання та повсякденні витрати орієнтовно можуть скласти 800-1000 канадських доларів на місяць. Студенти можуть жити в резиденціях при кампусах, проживати в сім’ях, знімати апартаменти. Як правило, проживання в резиденціях виходить трохи дорожче, ніж у сім’ях.

Для вступу в канадський ВНЗ необхідно, щоб останні три роки в українській школі (9, 10 та 11-й класи) у вступника була хороша успішність, а також добра англійська (IELTS 6-6,5). Для творчих спеціальностей треба напрацьовувати портфоліо.

У приватних школах навчання може коштувати від 13 до 15-ти тисяч доларів на рік. Вартість навчання разом із проживанням і всіма послугами школи-пансіону складе 28-32 тисячі канадських доларів на рік. У державних школах вартість навчання складе 10-12 тисяч доларів на рік. Проживання в сім’ях буде коштувати 9-10 тисяч на рік.

Чимала проблема полягає також у тому, що за законодавством Канади всі іноземні громадяни до 18-ти років повинні мати офіційного опікуна на території країни. Багато університетів і коледжів не надають таку послугу, тобто її треба замовляти окремо, а школи цю проблему вирішують.

Крім усього іншого, у Канаді є підготовчі програми при самих університетах. Наприклад, при університеті Торонто існує підготовча програма «Foundation», вартість якої складає 25000 доларів на рік.

За студентською візою студенти мають право працювати 20 годин на тиждень у навчальний період і цілий робочий день на канікулах. Дуже часто навчальні заклади пропонують стажування, у тому числі й оплачуване. Стажування пропонується також у деяких коротких післядипломних програмах, що є великим плюсом при подальшому працевлаштуванні.

Дуже привабливий момент для іноземних студентів полягає в тому, що, отримавши канадський диплом, вони мають можливість легально працевлаштуватись у Канаді на строк від одного до трьох років.

Конкурс Explore Canada

Унікальна можливість для студентів і школярів відвідати Канаду! Перемога в конкурсі – це тривале навчання в канадській школі чи університеті, проживання в тамтешній сім’ї, відвідини цікавих місць і багато іншого. Для участі запрошують школярів старших класів, студентів і випускників ВНЗ. Конкурс відбувається в кілька етапів: вам необхідно пройти вікторину, підготувати запропоноване відео чи фотоколаж і прийти на співбесіду. По закінченні програми ви станете офіційним представником Explore Canada в Україні.

Стипендії для післядипломного навчання Ваньє (Канада)

Можливість для дипломованих фахівців продовжити навчання у аспірантурі в Канаді у сфері гуманітарних, соціальних, природничих, технічних наук і в галузі медицини. Стипендія триває три роки і забезпечує стипендіату 50000 доларів щорічно.

Кінцевий термін подання заявок – 5 листопада.

Програма для науковців Совє (Канада)

Молоді науковці та лідери з величезним бажанням змінити світ, подавайтесь на стипендіальну програму Совє! Вона передбачає річне навчання в університеті Канади, проживання зі стипендіатами з різних країн, а також іншу наукову діяльність.

Кінцевий термін подання заяв – щорічно восени.

Гранти на стажування в Канаді імені Фредеріка Бантінга

Дворічна програма від уряду Канади пропонує 70000 доларів на рік для підтримки талановитих молодих фахівців у наукових постдокторських програмах. На грант можуть претендувати спеціалісти з вищим ступенем у гуманітарній, соціальній, природничій і технічній галузях, а також у сфері здоров’я. Кандидати повинні продемонструвати перспективні дослідницькі якості.

Кінцевий термін подання заяв – восени щорічно.

Стипендія імені Петра Яцика для науковців у Канаді

Дослідницька стипендія Петра Яцика у сферах української політики, культури та суспільства присуджується молодим вченим, які працюють у галузі гуманітарних і соціальних наук із викладацьким акцентом, а також тим, хто нещодавно отримав науковий ступінь. Стипендіат отримує можливість проводити своє дослідження в Канаді та Україні, виступати як лектора, а також 40000 доларів.

Кінцевий термін подання заяв щороку оприлюднюється на офіційному сайті.

Канадська рада з природничих та технічних наук (Canadian Natural Sciences and Engineering Research Council)

Напрямок діяльності: заохочення та розвиток співробітництва між канадськими дослідниками та їх колегами з інших країн шляхом забезпечення можливості іноземним вченим проводити дослідження в Канаді.

Вид підтримки: грант, груповий грант.

Заявки: Вимоги до заявників: без обмежень громадянства. Здобувачі повинні мати вчений ступінь і постійне місце роботи у відомому інституті своєї країни, куди вони могли б повернутися після закінчення досліджень. Здобувачі повинні бути запропоновані приймаючою канадською стороною.

www.nserc-crsng.gc.ca